Philips Hue B22 A60 LED Smart Light Bulb 8.5W 806lm 2 Pack (520PP)
A60 smart bulb using thousands of shades of warm-to-cool white light. Bayonet bases fit most standard fixtures. Wireless dimming lets you set the right mood instantly. Instant control via Bluetooth. Add Hue Bridge to unlock full suite of features and scheduling only through Hue app. Works with all Echo smart speakers / displays and Google Nest devices for hands-free control. (Philips Hue Bridge (sold separately) is required for Echo 1st Gen and Echo Dot 1st Gen).
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Variable White - CCT
- Dimmable Via App
- 806lm
- Up to 25,000 Hours Life
- Hub Not Required
View all: Philips Hue Light Bulbs
A60 smart bulb using thousands of shades of warm-to-cool white light. Bayonet bases fit most standard fixtures. Wireless dimming lets you set the right mood instantly. Instant control via Bluetooth. Add Hue Bridge to unlock full suite of features and scheduling only through Hue app. Works with all Echo smart speakers / displays and Google Nest devices for hands-free control. (Philips Hue Bridge (sold separately) is required for Echo 1st Gen and Echo Dot 1st Gen).
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Variable White - CCT
- Dimmable Via App
- 806lm
- Up to 25,000 Hours Life
- Hub Not Required
View all: Philips Hue Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Philips Hue |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | B22 |
| Colour Rendering Index | 90 CRI |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2200-6500 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Energy Rating | F |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Shape | Standard |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | A60 |
| Lm | 806 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Network Standards (Full) | Bluetooth, WiFi & Zigbee |
| No. of Bands | Single-Band |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Power Consumption | 8.5 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Bluetooth Smart Light Bulbs |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Works with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 8.5 kWh/1000h |