Philips Dive Fixed LED Recessed Spotlights Chrome 0.55W 350lm 3 Pack (981PY)
These Philips Dive fixed LED recessed spotlights provide efficient and reliable indoor lighting. The 3-pack of round chrome spotlights delivers a warm white 2700K light, ideal for creating a comfortable atmosphere in domestic and commercial settings, such as kitchens and bathrooms. With an IP65 rating, these dimmable LED downlights are moisture-resistant and suitable for bathroom use. Each spotlight offers 350 lumens and a 20,000-hour lifespan, ensuring long-lasting illumination. Installation is straightforward with a 70mm cut-out diameter and supplied fixings.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- GU10 LED
- Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70mm Cut-Out
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Commercial Projects
- Fixed Design for Consistent Light Direction
View all: Philips Downlights
These Philips Dive fixed LED recessed spotlights provide efficient and reliable indoor lighting. The 3-pack of round chrome spotlights delivers a warm white 2700K light, ideal for creating a comfortable atmosphere in domestic and commercial settings, such as kitchens and bathrooms. With an IP65 rating, these dimmable LED downlights are moisture-resistant and suitable for bathroom use. Each spotlight offers 350 lumens and a 20,000-hour lifespan, ensuring long-lasting illumination. Installation is straightforward with a 70mm cut-out diameter and supplied fixings.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- GU10 LED
- Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70mm Cut-Out
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Commercial Projects
- Fixed Design for Consistent Light Direction
View all: Philips Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 36 ° |
| Bezel Colour | Chrome |
| Body Material | Bi-Material Body |
| Brand | Philips |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Cut-Out Diameter | 70 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | GU10 LED |
| Lm | 350 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Dive |
| Model No | 929002527222 |
| Pack Size | 3 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Power Consumption | 0.55 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 85 mm |
| Product Diameter | 85 mm |
| Product Type | Recessed Spotlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 0.5 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode