Philips Dive Fixed LED Downlight Chrome 5.5W 350lm (334JA)
The Philips Dive fixed LED downlight is a round, mains-powered lighting solution for indoor spaces. This dimmable downlight provides 350 lumens of warm white light from its integrated 5.5W LED, making it ideal for creating a comfortable atmosphere. Its IP65 rating ensures suitability for bathroom and kitchen installations, or other areas where moisture is a consideration. The chrome bezel offers a modern finish, and the 70mm cut-out diameter allows for straightforward fitting. Designed for both domestic and commercial use, this downlight offers a 20,000-hour life for long-lasting performance.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Lighting Applications
- Fixed Design Ensures Consistent & Focused Light Direction
View all: Philips Downlights
The Philips Dive fixed LED downlight is a round, mains-powered lighting solution for indoor spaces. This dimmable downlight provides 350 lumens of warm white light from its integrated 5.5W LED, making it ideal for creating a comfortable atmosphere. Its IP65 rating ensures suitability for bathroom and kitchen installations, or other areas where moisture is a consideration. The chrome bezel offers a modern finish, and the 70mm cut-out diameter allows for straightforward fitting. Designed for both domestic and commercial use, this downlight offers a 20,000-hour life for long-lasting performance.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Lighting Applications
- Fixed Design Ensures Consistent & Focused Light Direction
View all: Philips Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 36 ° |
| Bezel Colour | Chrome |
| Body Material | Bi-Material Body |
| Brand | Philips |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Cut-Out Diameter | 70 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 350 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Dive |
| Model No | 929002527220 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5.5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 85 mm |
| Product Diameter | 85 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 0.5 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode