Pest-Stop Little Nipper Rat Trap (385CT)
High performance mechanical wooden rat trap designed with a sensitive treadle. Powerful, quick and humane. High catch rate.
- For use Against Rats
- Metal Construction
- Quick & Humane
- High Catch Rate
View all: Pest-Stop Rat & Mouse Traps
High performance mechanical wooden rat trap designed with a sensitive treadle. Powerful, quick and humane. High catch rate.
- For use Against Rats
- Metal Construction
- Quick & Humane
- High Catch Rate
View all: Pest-Stop Rat & Mouse Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Pest-Stop |
| Construction Material (Safety) | Metal |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Little Nipper |
| Pack Size | 1 |
| Pest Control Method | Mechanical |
| Pest Control Type | Humane Traps |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 11 mm |
| Product Length | 70 mm |
| Product Type | Trap |
| Product Width | 175 mm |
| Suitable Pests | Rat |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pelsis UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Grimbald Crag Close., Knaresborough, North Yorkshire, HG5 8PJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Pelsis.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Pelsis Belgium NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industrieweg 15, 2880 Bornem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | pelsis.com |