PCL BG5007 Extension Nozzle Air Blowgun (756HY)
Manufactured from chemical and impact-resistant acetal resin, suitable for use with both air and water. Ideal for hard to reach areas.
- Manual Trigger
- Ergonomic Handle
- 1/4" BSP Inlet
- 270Ltr/min
- Hanging Hook
- 9" Extension
View all: PCL Air Tools
Manufactured from chemical and impact-resistant acetal resin, suitable for use with both air and water. Ideal for hard to reach areas.
- Manual Trigger
- Ergonomic Handle
- 1/4" BSP Inlet
- 270Ltr/min
- Hanging Hook
- 9" Extension
View all: PCL Air Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Inlet Thread Size | 1/4" BSP Inlet |
| Air Tool Product Type | Blowgun |
| Brand | PCL |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 270 Ltr/min |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Compressor Hose Size | 10 mm |
| Model No | BG5007 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Air |
| Product Length | 405 mm |
| Product Type | Blow Gun |
| Total Product Weight | 0.21 kg |
| Working Pressure (bar) | 10 bar |
| Working Pressure (psi) | 140 psi |