PCL APT813 Air Grease Gun (114HY)
Features 3-way loading with continuous feed and 360° handle rotation. Simplifies the task of lubrication providing superior flow control with the convenience of fully automatic operation with pistol grip and single-pulse trigger operation. Suitable for medium grease.
- Grease Delivery Pressure: 2400-6000psi
- Grease Capacity: 400ml
- Rear Exhaust
- 1/4" BSP Inlet
- Fixed Speed
- Trigger Switch
- Hose Length: 200mm
- 40:1 Pressure Ratio
- Continuous Flow
View all: PCL Grease Guns
Features 3-way loading with continuous feed and 360° handle rotation. Simplifies the task of lubrication providing superior flow control with the convenience of fully automatic operation with pistol grip and single-pulse trigger operation. Suitable for medium grease.
- Grease Delivery Pressure: 2400-6000psi
- Grease Capacity: 400ml
- Rear Exhaust
- 1/4" BSP Inlet
- Fixed Speed
- Trigger Switch
- Hose Length: 200mm
- 40:1 Pressure Ratio
- Continuous Flow
View all: PCL Grease Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Inlet Thread Size | 1/4" BSP Inlet |
| Air Tool Product Type | Grease Gun |
| Brand | PCL |
| Capacity | 400 ml |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Delivery Pressure | 2400-6000 psi |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 71 Ltr/min |
| Hose Length | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Compressor Hose Size | 10 mm |
| Model No | APT813 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Air |
| Product Length | 170 mm |
| Product Type | Grease Gun |
| Sound Pressure Level | 79 dBA |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Total Product Weight | 1.5 kg |
| Vibration Level | 3.5 m/s² |
| Working Pressure (bar) | 6.2 bar |
| Working Pressure (psi) | 90 psi |