OX Pro Small Trowel 8" x 3" (761PK)
Compact trowel with lacquer-coated stainless steel blade and fully riveted aluminium shank. Comfortable to use with an ergonomic Duragrip handle.
- Lacquer-Coated Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- TPR Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: OX Plastering Trowels
Compact trowel with lacquer-coated stainless steel blade and fully riveted aluminium shank. Comfortable to use with an ergonomic Duragrip handle.
- Lacquer-Coated Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- TPR Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: OX Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 8 " |
| Blade Length (Metric) | 200 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width (Imperial) | 3 " |
| Blade Width (Metric) | 75 mm |
| Brand | OX |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pro |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Small Trowel |
| Trowel Type | Plastering |
| z1 - UK Manufacturer Name | OX TOOLS UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Osprey House, New Mill Road, Crayfields Business Park, BR5 3QJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | BR5 3QJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | OX Tools NL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | OX TOOLS NL, Oud Camp 22, 3155DL, Maasland, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales.nl@oxtools.com |