OX Pro Groover Trowel 7" x 3½" (211XX)
High-grade stainless steel blade for smooth yet sharp, well-defined grooves. Duragrip handle delivers additional comfort.
- 10mm Stainless Steel Groove
- Plastic & Rubber Comfort Grip
- Well-Defined Grooves
View all: OX Plastering Trowels
High-grade stainless steel blade for smooth yet sharp, well-defined grooves. Duragrip handle delivers additional comfort.
- 10mm Stainless Steel Groove
- Plastic & Rubber Comfort Grip
- Well-Defined Grooves
View all: OX Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 7 " |
| Blade Length (Metric) | 180 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width (Imperial) | 3½ " |
| Blade Width (Metric) | 90 mm |
| Brand | OX |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pro |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Groover Trowel |
| Trowel Type | Plastering |
| z1 - UK Manufacturer Name | OX TOOLS UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Osprey House, New Mill Road, Crayfields Business Park, BR5 3QJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | BR5 3QJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | OX Tools NL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | OX TOOLS NL, Oud Camp 22, 3155DL, Maasland, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales.nl@oxtools.com |