Oregon Round Bathroom Mirror With 2500lm LED Light 600mm x 600mm (739AN)
The Oregon round LED bathroom mirror blends contemporary elegance with practical functionality. Features a brushed brass frame, 30mm front-lit LED lighting strip offering adjustable cool to warm white tones, and a built-in demister to ensure the mirror stays clear. With touch sensor operation, vertical mounting, and IP44 rating for Zone 2 bathrooms, this stylish mirror is ideal for modern spaces.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Bathroom Mirrors
The Oregon round LED bathroom mirror blends contemporary elegance with practical functionality. Features a brushed brass frame, 30mm front-lit LED lighting strip offering adjustable cool to warm white tones, and a built-in demister to ensure the mirror stays clear. With touch sensor operation, vertical mounting, and IP44 rating for Zone 2 bathrooms, this stylish mirror is ideal for modern spaces.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Unbranded |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 6500-3000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Glass |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2500 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Oregon |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 21 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Height | 600 mm |
| Product Thickness | 45 mm |
| Product Type | Bathroom Mirror |
| Product Width | 600 mm |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Touch Sensor |
| Total Product Weight | 7.85 kg |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 21 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode