Optimaxx PZ Countersunk Wood Screws 3.5mm x 35mm 200 Pack (624TY)
Optimaxx PZ countersunk wood screws are hardened steel fixings designed for secure and efficient timber applications. These zinc-plated and yellow-passivated screws are suitable for hardwood, softwood, MDF, chipboard, and PVCu, making them ideal for joinery and general construction. A self-countersinking head with 24 grooves ensures a smooth, flush finish. The sharp point and angled slash-point allow immediate starts without pilot holes, even in hard surfaces, preventing splitting. A lubricant-coated, deep coarse thread provides rapid, continuous insertion and high pull-out resistance. The deep Pozi drive offers secure engagement and maximum torque transfer, minimising cam-out.
- 24-Groove Countersunk for a Smooth & Flush Finish
- Deep Coarse Thread for Secure Fixing & High Pull-Out Resistance
- Zinc-Plated & Yellow-Passivated
- Hardened Steel Construction
- Low Friction Coating
- Fully Threaded
View all: Optimaxx Woodscrews
Optimaxx PZ countersunk wood screws are hardened steel fixings designed for secure and efficient timber applications. These zinc-plated and yellow-passivated screws are suitable for hardwood, softwood, MDF, chipboard, and PVCu, making them ideal for joinery and general construction. A self-countersinking head with 24 grooves ensures a smooth, flush finish. The sharp point and angled slash-point allow immediate starts without pilot holes, even in hard surfaces, preventing splitting. A lubricant-coated, deep coarse thread provides rapid, continuous insertion and high pull-out resistance. The deep Pozi drive offers secure engagement and maximum torque transfer, minimising cam-out.
- 24-Groove Countersunk for a Smooth & Flush Finish
- Deep Coarse Thread for Secure Fixing & High Pull-Out Resistance
- Zinc-Plated & Yellow-Passivated
- Hardened Steel Construction
- Low Friction Coating
- Fully Threaded
View all: Optimaxx Woodscrews
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Optimaxx |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Construction Material (Screws) | Hardened Steel |
| Head Type | Countersunk |
| Head Type Description | 24-Groove Countersunk for a Smooth & Flush Finish |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 200 |
| Pieces in Pack/Case | 200 |
| Product Type | Wood Screws |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Screw Coating | Low Friction Coating |
| Screw Diameter | 3.5mm |
| Screw Diameter (mm) | 3.5 mm |
| Screw Finish | Zinc-Plated & Yellow-Passivated |
| Screw Length | 35mm |
| Screw Length (mm) | 35 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | No Pre-Drilling Required - Even in Hardwood |
| Screwdriver Type | PZ |
| Thread Length | Fully Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | OSC Sales Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 14 B/C Eurolink Industrial Centre, Upper Field Road, Kent, ME10 3UP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@oscsales.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | OSC Sales AB |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Gjuterigatan 6, Ljungby, Sverige, 341 31, Sweden |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@oscsales.com |