Norton Expert EU CG2 Multi-Material Diamond Grinding Cup 115mm (4") x 22.23mm (527EC)
Norton Expert Multi-Material Grinding Cup for surfacing and grinding medium hardness construction and building materials. High performance and high material removal rate. Low vibration for better comfort when in use. Patented i-HD manufacturing technology ensuring long life.
- For Concrete, Plaster, Render & Tile Adhesive
- Coarse Diamond Grit
- 18 Segments
- Standard Bore
- Type 1 Wheel
- Dry Use Only
View all: Norton Expert Grinding Discs
Norton Expert Multi-Material Grinding Cup for surfacing and grinding medium hardness construction and building materials. High performance and high material removal rate. Low vibration for better comfort when in use. Patented i-HD manufacturing technology ensuring long life.
- For Concrete, Plaster, Render & Tile Adhesive
- Coarse Diamond Grit
- 18 Segments
- Standard Bore
- Type 1 Wheel
- Dry Use Only
View all: Norton Expert Grinding Discs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4 " |
| Brand | Norton Expert |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Disc Function | Grinding |
| Disc Type | Type 1 |
| Grit | 40 Grit |
| Grit Material | Diamond |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 13300 rpm |
| Model Name | EU CG2 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Grinding Cup |
| Suitable Grinding Application | Multi-Material |
| Suitable Grinding Material | Concrete, Plaster, Render & Tile Adhesive |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |