Norton Expert 70184632409 Multi-Material Diamond Blade 115mm x 22.23mm (202EC)
Norton Expert Pro Ceramic Diamond Cutting Disc with added segment strength for cutting hard tiles, ceramic and porcelain. 10mm high continuous rim blade is the perfect choice for a high quality cut. Premium diamond grade and free cutting metal bond make the blade perfect for cutting even hard tiles. Reinforced steel centre flange helps keep the blade straight without causing damage to the tile. For use with angle grinders and for dry cutting only. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Ceramic, Granite & Natural Stone
- Laser Welded
- For Dry Use Only
View all: Norton Expert Diamond Blades
Norton Expert Pro Ceramic Diamond Cutting Disc with added segment strength for cutting hard tiles, ceramic and porcelain. 10mm high continuous rim blade is the perfect choice for a high quality cut. Premium diamond grade and free cutting metal bond make the blade perfect for cutting even hard tiles. Reinforced steel centre flange helps keep the blade straight without causing damage to the tile. For use with angle grinders and for dry cutting only. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Ceramic, Granite & Natural Stone
- Laser Welded
- For Dry Use Only
View all: Norton Expert Diamond Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Thickness | 6 mm |
| Brand | Norton Expert |
| Circular Blade Type | Diamond Continuous Rim Blade |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 12500 rpm |
| Model Name | 70184632409 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Ceramic, Granite & Natural Stone |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |