Non Photoluminescent CO² Extinguisher Sign 300mm x 100mm (799FH)
Legislation states that fire extinguisher equipment must be clearly signed. Signs can be drilled for easy fixing if required. All symbols comply to current UK and EU legislation.
- 1.2mm Polypropylene Construction
View all: Unbranded Safety Signs
Legislation states that fire extinguisher equipment must be clearly signed. Signs can be drilled for easy fixing if required. All symbols comply to current UK and EU legislation.
- 1.2mm Polypropylene Construction
View all: Unbranded Safety Signs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Construction Material (Safety) | Polypropylene |
| Fire Safety Sign Product Type | Extinguisher |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Photoluminescent | Non Photoluminescent |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 300 mm |
| Product Length | 100 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | CO² Extinguisher Sign |
| Safety Sign Product Type | Fire |