No Nonsense 820 Sanitary Silicone Clear 400ml (850FH)
For suitable applicator gun and nozzles, please use 808FG No Nonsense Foil Applicator Gun and 225FJ No Nonsense Foil Applicator Nozzles.
Acetoxy curing silicone containing anti-fungal compounds to prevent mould growth. Provides a long-lasting, flexible and watertight seal on baths, showers, basins and other sanitaryware.
- Mould & Mildew-Resistant
- Water-Resistant
- For Use on Baths, Showers, Basins & Sanitaryware
View all: No Nonsense Sealants
Acetoxy curing silicone containing anti-fungal compounds to prevent mould growth. Provides a long-lasting, flexible and watertight seal on baths, showers, basins and other sanitaryware.
- Mould & Mildew-Resistant
- Water-Resistant
- For Use on Baths, Showers, Basins & Sanitaryware
View all: No Nonsense Sealants
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Base Type | Silicone |
| Brand | No Nonsense |
| Colour | Clear |
| Interior/Exterior Use | Interior & Exterior |
| Label Info 2: Hazard Statements | H412 Harmful to aquatic life with long lasting effects.EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction. |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P273 Avoid release to the environment.P501 Dispose of contents/container to … |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Contains 4,5-dichloro-2-octyl-2H-isothiazol-3-one [DCOIT]. May produce an allergic reaction. Small amounts of acetic acid (CAS 64-19-7) are formed by hydrolysis and released upon curing. Harmful to aquatic life. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | Hydrocarbons, C13-C23, n-alkanes, isoalkanes, cyclics, 0.03% aromatics; Silica, amorphous; Triacetoxy(propyl)silane; Silanetriol, methyl-,triacetate; Octamethylcyclotetrasiloxane [D4]; 4,5-dichloro-2-octyl-2H-is othiazol-3-one [DCOIT]; Acetic acid; |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Heat Resistant Temperature | 180 °C |
| Model Name | 820 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Clear |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Sanitary Silicone |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Sealant Product Type | Sanitary & Shower |
| Sealant/Adhesive Container Type | Foil |
| Solvent Free | Solvent-Free |
| Suitable Application | For Use on Baths, Showers, Basins & Sanitaryware |
| Vocs Grams Per Litre | 38.8 g/l |
| Volume | 400 ml |
| Water Resistant | Water-Resistant Once Fully Cured |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bostik Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Common Road, Stafford, Staffordshire, ST16 3EH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bostik SA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 420 rue d'Estienne, d'Orves, 92700, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/global/en/customer-support/contact-us/ |