NMC LED Lighting Coving Profile 95mm x 2000mm 8 Pack (634XV)
Designed to be used in conjunction with LED lighting, with space at the back of the moulding for fixing of LED strips. Opaque, allowing light to be concentrated in one direction. Can be used to create an indirect lighting effect. Easy to cut and glue into position. Primed, ready for the final coat of paint.
- No Primer Required
- Smooth Finish
- Lightweight
View all: NMC Coving
Designed to be used in conjunction with LED lighting, with space at the back of the moulding for fixing of LED strips. Opaque, allowing light to be concentrated in one direction. Can be used to create an indirect lighting effect. Easy to cut and glue into position. Primed, ready for the final coat of paint.
- No Primer Required
- Smooth Finish
- Lightweight
View all: NMC Coving
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | NMC |
| Construction Material (Building) | High Density Polymer |
| Length of Pack (Combined) | 16 m |
| Length of Single Piece | 2 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 8 |
| Pieces in Pack/Case | 8 |
| Product Height | 95 mm |
| Product Length | 2000 mm |
| Product Type | LED Lighting Coving Profile |
| z1 - UK Manufacturer Name | NMC (UK) Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Tafarnaubach Ind Est, Tredegar, NP22 3AA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@nmc-uk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | NMC sa |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Gert-Noël-Strasse, B-4731 Eynatten |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@nmc.eu |