Nebo Slim+ 1200 Rechargeable LED Work Light with Power Bank Storm Grey 1200lm (971PU)
Rechargeable, ergonomic COB pocket light with slimline yet rugged design. Features turbo, high, medium, low, strobe, red and red strobe light modes, with run times of 30 seconds, 1 hour and 45 minutes, 3 hours, 12 hours, 2 hours, 4 hours and 6 hours respectively. Also includes Smart Power control. Magnetic pocket clip enables hands-free operation.
- IPX7
- Aluminium Body
- With Magnet for Hands-Free Working
- 1200lm
- Battery Lasts up to 12 hours
- Up to 10,000 Hours Life
- On/Off Switch
View all: Nebo Inspection Lamps
Rechargeable, ergonomic COB pocket light with slimline yet rugged design. Features turbo, high, medium, low, strobe, red and red strobe light modes, with run times of 30 seconds, 1 hour and 45 minutes, 3 hours, 12 hours, 2 hours, 4 hours and 6 hours respectively. Also includes Smart Power control. Magnetic pocket clip enables hands-free operation.
- IPX7
- Aluminium Body
- With Magnet for Hands-Free Working
- 1200lm
- Battery Lasts up to 12 hours
- Up to 10,000 Hours Life
- On/Off Switch
View all: Nebo Inspection Lamps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Battery Requirements | Integrated Battery |
| Battery Run Time | 12 hours |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Nebo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Storm Grey |
| Dimmable | Dimmed Courtesy Light Mode |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IPX7 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Life Length | 10,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1200 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Slim+ 1200 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Depth | 16 mm |
| Product Height | 112 mm |
| Product Type | Work Light with Power Bank |
| Product Width | 23 mm |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Water Resistant | Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Alliance Consumer Group International |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2, The GP Centre Yeoman Road, Ringwood, Hants, BH24 3FF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | infoacgi@acgbrands.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brands 2 Market |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 17 Rue de Rosheim, 2 James Joyce Street, Strasbourg, 67000, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | infoacgi@acgbrands.com |
Product Contents
Work light, micro USB to USB charging cable.