Nautilus Designs Nexus Medium Back Cantilever/Visitor Chair Blue (913PK)
Medium mesh back visitor chair offers sculptured lumbar and spine support. Deep cushioned seat with a slight waterfall front and polished chrome cantilever base.
- Posture-Contoured Mesh Back with Lumbar Support
- Chrome Tubular Frame
- Self-Assembly
- Polished Chrome Cantilever Base
- Moderate Waterfall Front Seat
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for Moderate Use (3-5 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
Medium mesh back visitor chair offers sculptured lumbar and spine support. Deep cushioned seat with a slight waterfall front and polished chrome cantilever base.
- Posture-Contoured Mesh Back with Lumbar Support
- Chrome Tubular Frame
- Self-Assembly
- Polished Chrome Cantilever Base
- Moderate Waterfall Front Seat
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for Moderate Use (3-5 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Back Height | 510 mm |
| Back Width | 450 mm |
| Base/Legs Colour | Chrome Tubular Frame |
| Brand | Nautilus Designs |
| Chair Arm Type | Shark Fin-Style Hoop Arms |
| Chair Back Adjustment | Fixed |
| Chair Back Size | Medium Back |
| Chair Back Type | Posture-Contoured Mesh Back with Lumbar Support |
| Chair Base Type | Polished Chrome Cantilever Base |
| Chair Headrest Type | Without Headrest |
| Chair Seat Adjustment | Fixed |
| Chair Seat Type | Moderate Waterfall Front Seat |
| Frame/Shell Colour | Chrome Tubular Frame |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Weight Capacity | 110 kg |
| Model Name | Nexus |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Blue |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Primary Colour | Blue |
| Primary Material | Plastic |
| Product Type | Cantilever/Visitor Chair |
| Seat Depth | 505 mm |
| Seat Height | 450 mm |
| Seat Width | 480 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Suitable Sitting Time | Suitable for Moderate Use (3-5 Hours) |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nautilus Designs Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Dudley Street, Bilston, West Midlands, WV14 0LA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Avocet Hardware Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Coliemore House, Coliemore Road, Dalkey, Dublin, A96A8D5 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode