Nautilus Designs Cloud High Back Manager Chair Black (802PK)
Manager chair with deep cushioning, integrated rolled headrest, generously proportioned seat and posture sculpted backrest. Fully reclining tilt mechanism with tension control and gaslift provides east seat height adjustment.
- Generously-Cushioned Back with Rolled Integral Headrest
- Silver Frame
- Self-Assembly
- Black-Detailed Satin Silver Base with Hooded Castors
- Generously-Cushioned Seat with Waterfall Front
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for All Day Use (5-8 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
Manager chair with deep cushioning, integrated rolled headrest, generously proportioned seat and posture sculpted backrest. Fully reclining tilt mechanism with tension control and gaslift provides east seat height adjustment.
- Generously-Cushioned Back with Rolled Integral Headrest
- Silver Frame
- Self-Assembly
- Black-Detailed Satin Silver Base with Hooded Castors
- Generously-Cushioned Seat with Waterfall Front
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for All Day Use (5-8 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Back Height | 740 mm |
| Back Width | 500 mm |
| Base/Legs Colour | Satin Base |
| Brand | Nautilus Designs |
| Chair Arm Type | Shark Fin-Style Hoop Arms |
| Chair Back Adjustment | Fixed (Tilts with Seat) |
| Chair Back Size | High Back |
| Chair Back Type | Generously-Cushioned Back with Rolled Integral Headrest |
| Chair Base Type | Black-Detailed Satin Silver Base with Hooded Castors |
| Chair Headrest Type | Integral Headrest |
| Chair Seat Adjustment | Height & Tilt |
| Chair Seat Type | Generously-Cushioned Seat with Waterfall Front |
| Frame/Shell Colour | Silver Frame |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Weight Capacity | 110 kg |
| Model Name | Cloud |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Primary Colour | Black |
| Primary Material | Leather |
| Product Type | Manager Chair |
| Seat Depth | 515 mm |
| Seat Height | 500-580 mm |
| Seat Width | 510 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Suitable Sitting Time | Suitable for All Day Use (5-8 Hours) |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nautilus Designs Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Dudley Street, Bilston, West Midlands, WV14 0LA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Avocet Hardware Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Coliemore House, Coliemore Road, Dalkey, Dublin, A96A8D5 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode