Nautilus Designs Calypso Medium Back Task/Operator Chair Orange (112PK)
Featuring a contoured medium back for comfort and a posture contoured airflow mesh detailed backrest. Complete with a fully reclining control mechanism.
- Airflow Mesh Back with Lumbar Support
- Black Frame
- Self-Assembly
- Polished Chrome Spider Base with Hooded Castors
- Generously-Cushioned Seat
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for All Day Use (5-8 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
Featuring a contoured medium back for comfort and a posture contoured airflow mesh detailed backrest. Complete with a fully reclining control mechanism.
- Airflow Mesh Back with Lumbar Support
- Black Frame
- Self-Assembly
- Polished Chrome Spider Base with Hooded Castors
- Generously-Cushioned Seat
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for All Day Use (5-8 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Back Height | 390 mm |
| Back Width | 450 mm |
| Base/Legs Colour | Chrome Base |
| Brand | Nautilus Designs |
| Chair Arm Type | Shark Fin-Style Hoop Arms |
| Chair Back Adjustment | Fixed (Tilts with Seat) |
| Chair Back Size | Medium Back |
| Chair Back Type | Airflow Mesh Back with Lumbar Support |
| Chair Base Type | Polished Chrome Spider Base with Hooded Castors |
| Chair Headrest Type | Without Headrest |
| Chair Seat Adjustment | Height & Tilt |
| Chair Seat Type | Generously-Cushioned Seat |
| Frame/Shell Colour | Black Frame |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Weight Capacity | 110 kg |
| Model Name | Calypso |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Orange |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Primary Colour | Orange |
| Primary Material | Plastic |
| Product Type | Task/Operator Chair |
| Seat Depth | 470 mm |
| Seat Height | 440-520 mm |
| Seat Width | 460 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Suitable Sitting Time | Suitable for All Day Use (5-8 Hours) |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nautilus Designs Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Dudley Street, Bilston, West Midlands, WV14 0LA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Avocet Hardware Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Coliemore House, Coliemore Road, Dalkey, Dublin, A96A8D5 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode