Mountfield 827M 66cm 224cc Ride On Mower (503CG)
Compact garden tractor easily fits through garden gates and passageways. Narrow turning circle offers high manoeuvrability around complex designs, ideal for flat laws up to 0.75 acres. Features Stiga 224cc single cylinder engine, manual transmission with 4 forward gears and reverse, 66cm cutting width, and single-bladed cutter deck. Offers 6 cutting height positions between 30-76mm. Flexible 3-in-1 cutting system provides the option to side-discharge clippings, mulch using the included mulching plug, or collect clippings in the 150ltr grass collector. To clean the deck, connect a hose to the deck washing link, turn on the water and engage blade.
- 4-Stroke Stiga Engine
- 4-Speed Manual Transmission & Reverse
- 6 Cutting Heights (30-76mm)
- 150Ltr Grass Collector
- Steel Deck & Steel Blades
- Turning Radius 77.5cm
- Suitable for Lawns up to 3/4 Acres
- 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply)
- With Mulching Facility
View all: Mountfield Lawn Mowers
Compact garden tractor easily fits through garden gates and passageways. Narrow turning circle offers high manoeuvrability around complex designs, ideal for flat laws up to 0.75 acres. Features Stiga 224cc single cylinder engine, manual transmission with 4 forward gears and reverse, 66cm cutting width, and single-bladed cutter deck. Offers 6 cutting height positions between 30-76mm. Flexible 3-in-1 cutting system provides the option to side-discharge clippings, mulch using the included mulching plug, or collect clippings in the 150ltr grass collector. To clean the deck, connect a hose to the deck washing link, turn on the water and engage blade.
- 4-Stroke Stiga Engine
- 4-Speed Manual Transmission & Reverse
- 6 Cutting Heights (30-76mm)
- 150Ltr Grass Collector
- Steel Deck & Steel Blades
- Turning Radius 77.5cm
- Suitable for Lawns up to 3/4 Acres
- 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply)
- With Mulching Facility
View all: Mountfield Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Brand | Mountfield |
| Cutting Blade Size | 66 cm |
| Cutting Height Range | 30-76 mm |
| Deck Construction Material | Steel Deck |
| Engine Oil Supplied/Required | SAE 10W30 Oil Required |
| Engine Size (cc) | 224 cc |
| Fuel Tank Capacity | 3.8 Ltr |
| Fuel Type Garden Power | Petrol |
| Grass Collection Capacity | 150 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | 827M |
| Mower Type | Ride On |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Engine Strokes | 4-Stroke |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 1085 mm |
| Product Length | 1830 mm |
| Product Returns Note | Due to health and safety reasons we cannot accept the return of this product unless all petrol and oil have been drained (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Garden Tractor |
| Product Width | 725 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 87 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 3/4 Acres |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0800 121 6585, ROI 1800 806 149 |
| Tool Weight | 130 kg |
| Vibration Level | 7.76 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
Garden tractor, 150ltr grass collector, mulching plug, side-discharge chute and battery charger.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode