MK Sentry 80A 30mA 2-Pole A Curve RCCB (380VF)
18th Edition Amendment 2. Detects AC fault currents and pulsating DC components. Protects against unwanted tripping. Operating switch can be locked in on or off position.
- DIN Rail Mounted Fitting
- A Curve
- Double Pole
View all: MK Sentry RCDs & RCCBs
18th Edition Amendment 2. Detects AC fault currents and pulsating DC components. Protects against unwanted tripping. Operating switch can be locked in on or off position.
- DIN Rail Mounted Fitting
- A Curve
- Double Pole
View all: MK Sentry RCDs & RCCBs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | MK Sentry |
| Breaking Capacity (Inc) | 10 kA |
| CSU Device | RCDs |
| Curve Type | A Curve |
| Earth Leakage Sensitivity (IDn) | 30 mA |
| Incomer Fitting Type | DIN Rail Mounted |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | H5680S |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Number of Poles | 2-Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | RCCB |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Operational Current (In) | 80 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 230 V |
| Suitable Cable Size | 35MM mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Greenbrook Electrical |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 62 West Road, Harlow, Essex, RM20 2BG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Greenbrook Industries T/A Greenbrook Electrical |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street, Dublin, D02 XE80, Ireland |