Mira Element BIR Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Mixer Shower (5871R)
Thermostatic, single lever mixer shower with elegant design. Simple to use, single lever control. Push button and 130mm diameter handset. Single-spray 18.5cm deluge fixed shower head. Magni-Flo technology boosts flow, even at low pressure. Thermostatic temperature stability keeps showering safe for all the family.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 5.2Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
Thermostatic, single lever mixer shower with elegant design. Simple to use, single lever control. Push button and 130mm diameter handset. Single-spray 18.5cm deluge fixed shower head. Magni-Flo technology boosts flow, even at low pressure. Thermostatic temperature stability keeps showering safe for all the family.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 5.2Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mira |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 41 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 36.7 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5.0 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 5.2 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Element BIR |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 153 mm |
| Product Depth | 143 mm |
| Product Height | 183 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 183 mm |
| Range Name | Element |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 90 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 3.65 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |
Product Contents
Shower unit, fittings and fixings.