Mira Activate Wireless Remote Control Grey/Chrome (478KK)
Remotely warm up the shower from up to 10m away. Compatible with Mira Activate Digital Showers. Suitable for installation outside of the shower environment through Bluetooth wireless connection.
- Compatible with Mira Activate Digital Showers
- Surface Mounted
- Battery-Powered
- Without Display
- 1 Year Guarantee
View all: Mira Shower Remote Controls
Remotely warm up the shower from up to 10m away. Compatible with Mira Activate Digital Showers. Suitable for installation outside of the shower environment through Bluetooth wireless connection.
- Compatible with Mira Activate Digital Showers
- Surface Mounted
- Battery-Powered
- Without Display
- 1 Year Guarantee
View all: Mira Shower Remote Controls
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 1 x CR2032 Battery Supplied |
| Brand | Mira |
| Colour | Grey/Chrome |
| Display Type | Without Display |
| IP Rating | IPX4 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Activate |
| Mount Type | Surface Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Depth | 16 mm |
| Product Height | 45 mm |
| Product Type | Remote Control |
| Product Width | 45 mm |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wireless |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |