Milwaukee Packout Rolling Tool Chest (313TF)
Rolling tool chest for the PACKOUT modular storage system. Can take up to 113kg of weight capacity, with an industrial grade handle for maximum durability.
- Plastic Construction
- Extendable Handle & Wheels
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Compatible with PACKOUT
- 113kg Load Capacity
- Transport Wheels
- Impact-Resistant
View all: Milwaukee Wheeled Toolboxes
Rolling tool chest for the PACKOUT modular storage system. Can take up to 113kg of weight capacity, with an industrial grade handle for maximum durability.
- Plastic Construction
- Extendable Handle & Wheels
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Compatible with PACKOUT
- 113kg Load Capacity
- Transport Wheels
- Impact-Resistant
View all: Milwaukee Wheeled Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Castor/Wheel Type | Transport Wheels |
| Colour | Black |
| Compatible Stacking System | PACKOUT |
| Construction Material (Access) | Plastic |
| Height (Imperial) | 15.6 " |
| Height (Metric) | 401 mm |
| Length (Imperial) | 38 " |
| Length (Metric) | 965 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 113 kg |
| Model Name | Packout |
| Model No | 4932478161 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Rolling Tool Chest |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolbox Trollies |
| Width (Imperial) | 24 " |
| Width (Metric) | 609 mm |