Milwaukee Packout Deep Organiser 15" x 20" (630CE)
Deep organiser with IP65 rated weather seal, manufactured from impact-resistant polymers for jobsite durability. Quick-Adjust dividers offer customisation with up to 12 compartments. Ideal for storing tools, batteries, chargers, and larger fittings. Allows easy access to stored items, even when other Packout boxes are stacked on top. 22kg total weight capacity. 50% higher than the standard Packout organiser.
- Plastic Construction
- Hinged Plastic Lid With Metal Clamps
- Up to 12 compartments using Quick-Adjust dividers
- Compatible with PACKOUT
- Carrying Handle
- IP65 Rated
- 22kg Total Weight Capacity
View all: Milwaukee Organisers
Deep organiser with IP65 rated weather seal, manufactured from impact-resistant polymers for jobsite durability. Quick-Adjust dividers offer customisation with up to 12 compartments. Ideal for storing tools, batteries, chargers, and larger fittings. Allows easy access to stored items, even when other Packout boxes are stacked on top. 22kg total weight capacity. 50% higher than the standard Packout organiser.
- Plastic Construction
- Hinged Plastic Lid With Metal Clamps
- Up to 12 compartments using Quick-Adjust dividers
- Compatible with PACKOUT
- Carrying Handle
- IP65 Rated
- 22kg Total Weight Capacity
View all: Milwaukee Organisers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Colour | Black & Red |
| Compatible Stacking System | PACKOUT |
| Construction Material (Access) | Plastic |
| Height (Imperial) | 7 " |
| Height (Metric) | 178 mm |
| Length (Imperial) | 15 " |
| Length (Metric) | 386 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 22 kg |
| Model Name | Packout |
| No. of Compartments | 1 Compartment |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Deep Organiser |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Tool Storage Type | Organisers |
| Width (Imperial) | 20 " |
| Width (Metric) | 507 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow, Buckinghamshire, SL7 1YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd Parkway Marlow SL7 1YL UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, Winnenden, Stuttgart, 71364, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Stuttgart, Germany |