Milwaukee M18FTR-0X FUEL 18V Li-Ion RedLithium 1/4" Brushless Cordless Router / Trimmer - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FTR-0X FUEL 18V Li-Ion RedLithium 1/4" Brushless Cordless Router / Trimmer - Bare (886XH)
This product is supplied without battery and charger.
  • 6-Speed
  • Parallel Fence
  • Dust Extraction Facility
  • Spindle Lock
  • Depth Adjustment
  • Soft Start
  • Electronic Speed Pre-Selection
  • Supplied With Fixed & Plunge Bases
  • Brushless Motor
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
Collect in Magherafelt | Change store
Fulfilment options
  • 6-Speed
  • Parallel Fence
  • Dust Extraction Facility
  • Spindle Lock
  • Depth Adjustment
  • Soft Start
  • Brushless Motor
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeRouters
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Collet Size1/4"
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Green starExtending product lifecycles
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Collet Size6.35 mm
Max. Plunge Stroke50 mm
Model NoM18FTR-0X FUEL
No Load Speed10,000 - 31,000 rpm
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product TypeRouter / Trimmer
Switch TypeThumb On/Off Switch
Tool Weight without Battery1.4 kg
Product Contents
M18FTR, dust extraction attachments (2), 146mm sub-baseplate, guide bushings, 2 x collets (6 and 6.35mm), plunge base, side fences (2) and Dynacase.