Milwaukee M18FQID-502X 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Impact Driver (478XH)
Powerful Milwaukee M18FQID-502X 18V cordless impact driver ideal for professional fastening applications. The Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack, and RedLink Plus intelligence system ensure excellent power, extended runtime, and durability. Suitable for electricians and plumbers working on site, the Fluid-Drive hydraulic powertrain provides smooth, quiet operation and enhanced durability. The Milwaukee impact driver features an all-metal gearbox, a fan-cooled motor for longevity, and an LED work light to illuminate dark areas. Offers convenience and robust performance for demanding trade tasks. Supplied with 2 x 5.0Ah batteries, and a Dynacase for convenient storage and transport. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- Max. Torque: 50Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- 3-Speed Variable & Reverse
- Fan-Cooled Motor
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
View all: Milwaukee Impact Drivers
Powerful Milwaukee M18FQID-502X 18V cordless impact driver ideal for professional fastening applications. The Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack, and RedLink Plus intelligence system ensure excellent power, extended runtime, and durability. Suitable for electricians and plumbers working on site, the Fluid-Drive hydraulic powertrain provides smooth, quiet operation and enhanced durability. The Milwaukee impact driver features an all-metal gearbox, a fan-cooled motor for longevity, and an LED work light to illuminate dark areas. Offers convenience and robust performance for demanding trade tasks. Supplied with 2 x 5.0Ah batteries, and a Dynacase for convenient storage and transport. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- Max. Torque: 50Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- 3-Speed Variable & Reverse
- Fan-Cooled Motor
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
View all: Milwaukee Impact Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bolt Capacity | M14 |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 59 min |
| Chuck Capacity | 1/4" |
| Chuck Type | Hex Tool Holder |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 4000 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Torque | 50 Nm |
| Model No | M18FQID-502X |
| No Load Speed | 3000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 195 mm |
| Product Type | Impact Driver |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 1.7 kg |
Product Contents
M18FQID-502X, 5.0Ah battery (2), charger and Dynacase.