Milwaukee M18FPXP-0C 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Pipe Expander - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FPXP-0C 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Pipe Expander - Bare (506KG)
This product is supplied without battery and charger.
Powerstate brushless motor offers outstanding power, run time and durability in conjunction with RedLink Plus electronics and RedLithium battery pack (sold separately). Auto-rotating heads from 9.9 to 50mm offer accurate, one-handed expansions. Features One-Key tool-tracking and remote locking, LED work light and 2 speed settings: up to 32mm or 40mm and above. Compatible with all existing M12 and M18 expansion heads up to 50mm and works with all M18 batteries (sold separately).
  • 50mm Max. Expansion Head Size
  • 2-Speed
  • Rubber Overmould Grip
  • Trigger Switch
  • LED Work Light
  • Brushless Motor
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Pipe Cutters
Save7%
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • 2-Speed
  • Rubber Overmould Grip
  • Trigger Switch
  • LED Work Light
  • Brushless Motor
More Info
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypePipe Benders
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Compatibility9-50mm
Green starExtending product lifecycles
Green star ClaimSharing a battery between tools can make better use of resources.
Handle TypeRubber Overmould Grip
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Expansion Head50 mm
Model NoM18FPXP-0C
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product TypePipe Expander
Stroke Length31 mm