Milwaukee M18FMCS-502X 150mm 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Metal Circular Saw (952XH)
Circular saw with a large 57mm cutting capacity. Integrates Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Features slim, full-metal motor housing, variable speed, solid metal rafter hook and LED work light. Supplied with a Dynacase. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- Max. Cut: 57mm
- 34-Tooth Blade Included
- Die-Cast Magnesium Alloy Base & Black Nylon Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
View all: Milwaukee Circular Saws
Circular saw with a large 57mm cutting capacity. Integrates Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Features slim, full-metal motor housing, variable speed, solid metal rafter hook and LED work light. Supplied with a Dynacase. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- Max. Cut: 57mm
- 34-Tooth Blade Included
- Die-Cast Magnesium Alloy Base & Black Nylon Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
View all: Milwaukee Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 0 ° |
| Blade Description | Blade Included |
| Blade Diameter | 150 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 59 min |
| Cutting Depth Capacity | 57 mm |
| Disc Bore Size | 15.87 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 57 mm |
| Model No | M18FMCS-502X |
| No Load Speed | 3900 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Number of Teeth | 34 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 311 mm |
| Product Type | Metal Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 2.8 kg |
Product Contents
M18FMCS, 5.0Ah batteries (2), charger and Dynacase.