Milwaukee M18FLAG230XPDB-0C 18V Li-Ion RedLithium High Output 9" Brushless Cordless Angle Grinder - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FLAG230XPDB-0C 18V Li-Ion RedLithium High Output 9" Brushless Cordless Angle Grinder - Bare (520VT)
This product is supplied without battery and charger.
Delivers the power to grind, is lighter than corded tools and makes up to 68 cuts per charge in 42mm stainless steel pipe. High Output battery delivers extended performance and run time. Disc brake slows the disc down quickly for improved user protection. Non-lockable safety paddle switch with line-lock-out function to prevent automatic start-up. Keyless guard for great cutting capacity and quick guard adjustment without using a key. FixTec nut for tool-free disc change. Anti-vibration side handle for lower vibration. Removable dust screen to prevent debris entrance, prolonging motor life. Works with all M18 batteries.
  • Adjustable Guard
  • 2-Position Side Handle
  • All-Metal Gearbox
  • M14 Spindle Thread
  • Air-Cooled Motor
  • Paddle Switch
  • Dust-Sealed Bearings
  • Brushless Motor
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Angle Grinders
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • Adjustable Guard
  • 2-Position Side Handle
  • All-Metal Gearbox
  • M14 Spindle Thread
  • Air-Cooled Motor
  • Paddle Switch
  • Dust-Sealed Bearings
  • Brushless Motor
More Info
You may also like:
Specification
Adjustable GuardAdjustable Guard
Bare Unit Product TypeAngle Grinders
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium High Output
Blade Diameter230 mm
Blade Diameter (Imperial)9 "
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Disc Bore Size22.2 mm
Disc Fitting TypeM14 Spindle Thread
Green starExtending product lifecycles
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NoM18FLAG230XPDB-0C
No Load Speed6600 rpm
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Length566 mm