Milwaukee M18FHSAG125XPDB2-0X FUEL Gen 2 18V Li-Ion RedLithium 5" Brushless Cordless Angle Grinder - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FHSAG125XPDB2-0X FUEL Gen 2 18V Li-Ion RedLithium 5" Brushless Cordless Angle Grinder - Bare (693EN)
Milwaukee M18 FUEL Gen 2 RedLithium 5" cordless grinder designed for efficient cutting and grinding across various materials. The powerful, high performance brushless tool is ideal for metal fabrication, plumbing, and general construction, offering performance comparable to an 1800W corded grinder. Ideal for working with stainless steel and aluminium, or rust and paint removal. Features 125mm keyless guard for optimal cutting capacity and fast guard adjustment without using a key, and reduced housing around the motor for improved balance and ergonomics compared to the previous model. Rapidstop technology provides an ultra-fast disc brake in under 2 seconds for enhanced user protection, and an anti‑vibration side handle reduces vibration and improves user comfort. Includes removable dust screen to prevent debris ingress, helping extend motor life, non-lockable safety paddle switch with line-lock-out function to prevent accidental start-up, and integrated Fixtec system for quick, tool‑free wheel changes. Designed to maximise the partnership with High Output and Forge batteries. Flexible battery system works with all Milwaukee M18 batteries.
  • Adjustable Guard
  • Multiposition Side Handle
  • All-Metal Gearbox
  • M14 Spindle Thread
  • Fan-Cooled Motor
  • Paddle Switch
  • Dust-Sealed Bearings
  • Brushless Motor
  • Anti-Vibration Side Handle Provides Comfort & Reduced Fatigue
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Angle Grinders
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • Adjustable Guard
  • Multiposition Side Handle
  • All-Metal Gearbox
  • M14 Spindle Thread
  • Fan-Cooled Motor
  • Paddle Switch
  • Dust-Sealed Bearings
  • Brushless Motor
More Info
You may also like:
Specification
Adjustable GuardAdjustable Guard
Bare Unit Product TypeAngle Grinders
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium
Blade Diameter125 mm
Blade Diameter (Imperial)5 "
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
Disc Bore Size22 mm
Disc Fitting TypeM14 Spindle Thread
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Model NoM18FHSAG125XPDB2-0X FUEL Gen 2
No Load Speed9000 rpm
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Length490 mm