Milwaukee M18FFN-0C 3.3mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless First Fix Cordless Nail Gun - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FFN-0C 3.3mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless First Fix Cordless Nail Gun - Bare (711XH)
This product is supplied without battery and charger.
  • Fires 18ga 2.8-3.3mm Angled Nails
  • Fires up to 180 per min
  • Bump & Sequential Trigger Action
  • Tool-Free Depth Adjustment
  • Open-View Magazine
  • 700 Nails Per Charge
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
0 in stock in High Holborn | Check other stores
Fulfilment options
  • Fires up to 180 per min
  • Tool-Free Depth Adjustment
  • Open-View Magazine
  • 700 Nails Per Charge
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeNail Guns
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium
Brad/Nail Capacity51
Brad/Nail StorageNails
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Collated AngleAngled
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Firing Rate180 per min
Fixings Gauge18 ga
Green starExtending product lifecycles
Magazine Load TypeBottom-Loading Magazine
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Fastener Size3.3 mm
Model NoM18FFN-0C
Nailer Product TypeFirst Fix
No. of Batteries Per PackNone
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V