Milwaukee M18DFC 18V Li-Ion RedLithium Dual Charger (326XH)
Recharges all M18 RedLithium battery packs, including RedLithium High Output. Charge times vary depending on battery size. Maximises productivity by charging 2 batteries at the same time, while also being up to 3x faster than standard M12-18C chargers. Features RedLink Intelligence system, so the charger communicates with the battery pack to ensure optimum performance and extend life.
- Charges 18V Batteries
- Can Charge 2 Batteries at Once
- Redlink Intelligence System
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
Recharges all M18 RedLithium battery packs, including RedLithium High Output. Charge times vary depending on battery size. Maximises productivity by charging 2 batteries at the same time, while also being up to 3x faster than standard M12-18C chargers. Features RedLink Intelligence system, so the charger communicates with the battery pack to ensure optimum performance and extend life.
- Charges 18V Batteries
- Can Charge 2 Batteries at Once
- Redlink Intelligence System
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Charges Battery Voltages | 18V |
| Charging Current | 6 A |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| LED Indicator | LED Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M18DFC |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| No. of Battery Ports | Dual-Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Dual Charger |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Parkway, Marlow International, Marlow, Buckinghamshire, SL71YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow International, Marlow, SL7 1YL, UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Max-Eyth-Str. 12, Winnenden, Stuttgart, 71366, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Germany |