Milwaukee M18BMS20-0 18V Li-Ion RedLithium Cordless Metal Shears - Bare (111XH)
This product is supplied without battery and charger.
360° tool-free rotating head with 12 locking positions to access tight spaces and increase user comfort. In-Line wrist design for increased control during cutting. Delivers 2mm max cut in steel. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
- Cuts Aluminium & Stainless Steel
- Trigger Switch
- Overload Protection
- Hex Wrench Blade Change
- Without LED Indicator
- Replaceable Carbon Brushes
- 360° Tool-Free Rotating Head
- 2mm Max Cut in Steel
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Bare Units
- Trigger Switch
- Overload Protection
- Hex Wrench Blade Change
- Without LED Indicator
- Replaceable Carbon Brushes
- 360° Tool-Free Rotating Head
- 2mm Max Cut in Steel
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Metal Cutters |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Curve Radius | 2 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| LED Indicator | Without LED Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cut in Aluminium | 3.2 mm |
| Max. Cut in Steel | 2 mm |
| Model No | M18BMS20-0 |
| No Load Speed | 2500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Height | 150 mm |
| Product Length | 419 mm |