Milwaukee M18BLHACD-402X 3.1kg 18V 2 x 4Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless SDS Hammer Drill (417KN)
Powerful 4-mode D-handle SDS hammer drill incorporating a brushless motor for delivering impact energy. Features an all-metal gear case for enhanced service life and individual battery cell monitoring to optimise run time and ensure long battery pack durability. Lightweight and ergonomically designed for increased end-user comfort. The anti-vibration system (AVS) offers decreases user fatigue and lower vibration exposure. RedLithium battery pack and RedLink electronic deliver power, run time and durability. Flexible battery system: works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 4Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
Powerful 4-mode D-handle SDS hammer drill incorporating a brushless motor for delivering impact energy. Features an all-metal gear case for enhanced service life and individual battery cell monitoring to optimise run time and ensure long battery pack durability. Lightweight and ergonomically designed for increased end-user comfort. The anti-vibration system (AVS) offers decreases user fatigue and lower vibration exposure. RedLithium battery pack and RedLink electronic deliver power, run time and durability. Flexible battery system: works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 4Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 26 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 28 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.6 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 0-4600 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M18BLHACD-402X |
| No Load Speed | 0-1270 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 381 mm |
| Product Type | SDS Hammer Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.1 kg |
| Vibration Level | 13.9 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
M18BLHACD drill, M18B4 4.0Ah batteries (2), charger and HD box.