Milwaukee M18BBPFP2-WST Water Spray Tank 15Ltr (393EH)
The Milwaukee M18BBPFP2-WST water spray tank is a robust 15 litre unit, ideal for efficient water delivery on job sites and dust suppression during concrete cutting, coring applications, and general site clean-up. Fully compatible with the Milwaukee Switch Tank G2, it features a semi-transparent tank with a measuring scale for easy liquid level monitoring. A wide-mouth carry handle lid simplifies filling and transportation, and an integrated strainer prevents debris from entering, ensuring reliable, clog-free performance. The replaceable 3m hose includes a quick garden hose coupling and adjustable spray nozzle.
- 15Ltr Plastic Tank
- Spray Width: 3104-mm
- Plastic Bent Shaft
- Plastic D-Handle
- Flow Control Trigger
- 5 Settings
- Fully Compatible with Switch Tank
- Integrated Strainer
- Semi-Transparent Tank
View all: Milwaukee Pressure Sprayers
The Milwaukee M18BBPFP2-WST water spray tank is a robust 15 litre unit, ideal for efficient water delivery on job sites and dust suppression during concrete cutting, coring applications, and general site clean-up. Fully compatible with the Milwaukee Switch Tank G2, it features a semi-transparent tank with a measuring scale for easy liquid level monitoring. A wide-mouth carry handle lid simplifies filling and transportation, and an integrated strainer prevents debris from entering, ensuring reliable, clog-free performance. The replaceable 3m hose includes a quick garden hose coupling and adjustable spray nozzle.
- 15Ltr Plastic Tank
- Spray Width: 3104-mm
- Plastic Bent Shaft
- Plastic D-Handle
- Flow Control Trigger
- 5 Settings
- Fully Compatible with Switch Tank
- Integrated Strainer
- Semi-Transparent Tank
View all: Milwaukee Pressure Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Compatibility | SWITCH TANK™ G2 |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Plastic D-Handle |
| Hose Length | 3 m |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Spray Distance | 7300 mm |
| Model Name | M18BBPFP2-WST |
| No. of Settings | 5 |
| Nozzle Type | Adjustable Spray Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spray Tank |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Resistant Type | Watertight |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 3104- mm |
| Suitable Liquids | Water |
| Tank Capacity | 15 Ltr |
| Total Product Weight | 4.34 kg |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd Parkway Marlow, SL7 1YL UK |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH Max-Eyth-Str. 10 71364 Winnenden Germany |