Milwaukee M18BBL-0 18V Li-Ion RedLithium Cordless Blower - Bare (309HP)
This product is supplied without battery and charger.
High performance motor to deliver fast jobsite clean-up. Compact body to clear dirt and debris in tight spaces. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance.
- Airflow Volume: 0-174m³/hr
- Airflow Speed: 0-26.6mph
- Sound Level: 89.6dBA
- Vibration Level: 3m/s²
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Compact Body
- 3-Speed Variable Trigger
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Bare Units
High performance motor to deliver fast jobsite clean-up. Compact body to clear dirt and debris in tight spaces. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance.
- Airflow Volume: 0-174m³/hr
- Airflow Speed: 0-26.6mph
- Sound Level: 89.6dBA
- Vibration Level: 3m/s²
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Compact Body
- 3-Speed Variable Trigger
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 0-26.6 mph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M18BBL-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 89.6 dBA |
| Tool Weight without Battery | 1.2 kg |
| Vibration Level | 3 m/s² |