Milwaukee M18 JS2000-0 2000Ah 18V Li-Ion RedLithium Jump Starter + 2.1A 1-Outlet Type C USB Charger - Bare (982EN)
This Milwaukee M18 JS2000-0 cordless jump starter delivers reliable 12V emergency starting power for cars and vans. Designed for trade professionals and workshops, it suits garages, site vehicles and home use where fast battery recovery is needed. Ready to jump in under 70 seconds, the battery booster requires no maintenance or pre-charging functions, saving valuable time. Can provide up to 50 jump starts if used with an M18 5.0Ah battery pack (sold separately). Internal capacitors offer exceptional durability with up to 500,000 cycles, ensuring long-term reliability without maintenance. The robust unit delivers up to 2000A peak current, capable of starting petrol engines up to 8.1Ltr and diesel engines up to 3.0Ltr. Performs consistently in all weather conditions, from -20°C to +50°C, and features spark-proof, reverse polarity, and overheat protection for safe operation. Also features a custom clamp design for proper access to battery terminals, allowing for better connection, bright digital display with voltage readout and device charging via USB and USB-C ports. Flexible battery system works with all Milwaukee M18 batteries.
- 1 x 2.1A Type C USB
- 8.1Ltr Max. Engine Size
- 5.0Ah Battery Power
- Delivers 2000A Peak Current For Fast Jump Starts
- Supports Diesel Engines Up To 3Ltr Size
- Includes USB & USB-C Charging Ports
- Built-In Protection Prevents Overload & Overheating
- No Maintenance or Pre-Charging Functions Required
- Charges Devices With Multi-Voltage USB Output
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Car Battery Power Packs
This Milwaukee M18 JS2000-0 cordless jump starter delivers reliable 12V emergency starting power for cars and vans. Designed for trade professionals and workshops, it suits garages, site vehicles and home use where fast battery recovery is needed. Ready to jump in under 70 seconds, the battery booster requires no maintenance or pre-charging functions, saving valuable time. Can provide up to 50 jump starts if used with an M18 5.0Ah battery pack (sold separately). Internal capacitors offer exceptional durability with up to 500,000 cycles, ensuring long-term reliability without maintenance. The robust unit delivers up to 2000A peak current, capable of starting petrol engines up to 8.1Ltr and diesel engines up to 3.0Ltr. Performs consistently in all weather conditions, from -20°C to +50°C, and features spark-proof, reverse polarity, and overheat protection for safe operation. Also features a custom clamp design for proper access to battery terminals, allowing for better connection, bright digital display with voltage readout and device charging via USB and USB-C ports. Flexible battery system works with all Milwaukee M18 batteries.
- 1 x 2.1A Type C USB
- 8.1Ltr Max. Engine Size
- 5.0Ah Battery Power
- Delivers 2000A Peak Current For Fast Jump Starts
- Supports Diesel Engines Up To 3Ltr Size
- Includes USB & USB-C Charging Ports
- Built-In Protection Prevents Overload & Overheating
- No Maintenance or Pre-Charging Functions Required
- Charges Devices With Multi-Voltage USB Output
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Car Battery Power Packs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 2000 Ah |
| Bare Unit Product Type | Jump Starters |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Jump Start Function | 18V 2000A Jump Start Function |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Engine Size | 8.1 Ltr |
| Model No | M18 JS2000-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of USB Outlets | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Jump Starter |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Start/Stop Vehicle Suitability | Suitable for Vehicles With Start/Stop Technology |
| Tool Weight without Battery | 3.1 kg |
| USB Max Current | 2.1 A |
| USB Max Wattage | 15 W |
| USB Output | 5A Shared Between Ports |
| USB Type | Type C |
| With USB Ports | USB |