Milwaukee M18 FOPH-CA 22cm Garden Multi-Tool Cultivator Attachment (231CX)
Tiller attachment for efficient soil cultivation with ease. Ideal for breaking up surfaces, preparing soil, and rejuvenating beds for optimal planting conditions. A narrow working width ensures easy manoeuvrability in confined areas. Features 22 cm bolo tines and optimised guard design. Compatible with Milwaukee M18 Fuel outdoor power head QUIK-LOK attachment system.
- 22cm Working Width
- 50mm Max. Working Depth
- 4 x 225mm Diameter Rotors
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Milwaukee Garden Multi-Tools
Tiller attachment for efficient soil cultivation with ease. Ideal for breaking up surfaces, preparing soil, and rejuvenating beds for optimal planting conditions. A narrow working width ensures easy manoeuvrability in confined areas. Features 22 cm bolo tines and optimised guard design. Compatible with Milwaukee M18 Fuel outdoor power head QUIK-LOK attachment system.
- 22cm Working Width
- 50mm Max. Working Depth
- 4 x 225mm Diameter Rotors
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Milwaukee Garden Multi-Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Compatibility | QUIK-LOK™ attachment system |
| Garden Multi-Tool Attachment | Cultivator |
| Garden Multi-Tool Product Type | Attachment For |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Working Depth | 50 mm |
| Model No | M18 FOPH-CA |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 9 " |
| Product Type | Cultivator Attachment |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| Working Width | 22 cm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow, Buckinghamshire, SL7 1YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd Parkway Marlow SL7 1YL UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Stuttgart, 71364, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Stuttgart, Germany |