Milwaukee M18 FDDEL32-0 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless  SDS Dust Extractor - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18 FDDEL32-0 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless SDS Dust Extractor - Bare (704GE)
This product is supplied without battery and charger.
Designed to collect dust efficiently, with automatic operation via on/off switch. Autopulse integrated automatic filter-cleaning mechanism provides airflow efficiency and filter life. High-efficiency HEPA filter collects 99.97% of airborne particles up to 0.3 microns. Transparent dust box allows user to see the dust level inside as well as the full dust container. Features aluminium dust extraction tube, adjustable up to a depth of 21mm depending on drill bit size and length, and adjustable depth stop, with simple and precise adjustment knobs, for accurate drilling depths. Detachable, switchable depth stop provided on the other side. Bright LED task lighting. Compatible with M18 FHACOD32.
  • Brushless Motor
  • HEPA Filter
  • 99.97%
  • Overload Protection
  • Max Drill Bit Length: 200mm
  • Max Drill Bit Diameter: 32mm
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Dust Extractors
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • Brushless Motor
  • HEPA Filter
  • 99.97%
  • Overload Protection
  • Max Drill Bit Length: 200mm
  • Max Drill Bit Diameter: 32mm
More Info
You may also like:
Specification
Air Flow Capacity7.8 Ltr/sec
Bare Unit Product TypeDust Extraction
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
CompatibilityCompatible with M18 FHACOD32 SDS Drill
Green starExtending product lifecycles
Green star ClaimSharing a battery between tools can make better use of resources.
Litre Capacity0.2 Ltr
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Drill Bit Diameter32 mm
Max.DrillBitLength200 mm
Model NoM18 FDDEL32-0
No. of Batteries Per PackNone
Overload ProtectionOverload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Depth563.88 mm
Product Height165 mm
Product TypeSDS Dust Extractor
Product Width94 mm