Milwaukee M18 BSX-402C 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Cordless Sawzall Reciprocating Saw (393HP)
Extremely fast-cutting saw featuring a high performance, 4-pole motor that delivers maximum power whilst maximising the power to weight ratio. Counterbalance mechanism reduces vibrations 15.2 m/s² in wooden beams. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver excellent durability and performance.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- Single-Speed
- Quick-Release Blade Change
- 80min Charge Time
- No Brake
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Reciprocating Saws
Extremely fast-cutting saw featuring a high performance, 4-pole motor that delivers maximum power whilst maximising the power to weight ratio. Counterbalance mechanism reduces vibrations 15.2 m/s² in wooden beams. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver excellent durability and performance.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- Single-Speed
- Quick-Release Blade Change
- 80min Charge Time
- No Brake
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Variable-Position Shoe |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Steel | 20 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M18 BSX-402C |
| No Load Speed | 0-3000 spm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 450 mm |
| Product Type | Sawzall Reciprocating Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 28.6 mm |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 4 kg |
Product Contents
M18 BSX-402C, 4.0Ah batteries (2), charger and blow-moulded case.