Milwaukee M18 BLCS66-401B 190mm 18V 1 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Circular Saw
Milwaukee
Milwaukee M18 BLCS66-401B 190mm 18V 1 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Circular Saw (111HY)
Milwaukee M18 BLCS66-401B is a robust 190mm 18V cordless circular saw, engineered for efficient and precise cutting on professional job sites. Features a high-performance brushless motor which delivers up to 5000rpm, enabling fast cuts in timber and sheet materials. RedLink overload protection within both the tool and the RedLithium-Ion battery pack ensures system durability and extended run time, making it suitable for carpenters, roofers, and general builders requiring consistent power and reliability. The professional power tool offers a substantial 66mm cutting depth at 90°, ideal for various construction applications. Supplied with blade, battery, charger and durable canvas carry bag for convenient transport and storage.
  • 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
  • 80min Charge Time
  • Max. Cut: 66mm
  • 24-Tooth TCT Blade
  • Aluminium Base & Aluminium Guard
  • Electronic Brake
  • Riving Knife
  • Trigger Switch
  • Spindle Lock
  • Guide Fence
More Info
View all: Milwaukee Circular Saws
Save13%
0 in stock in High Holborn | Check other stores
Fulfilment options
  • 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
  • 80min Charge Time
  • Max. Cut: 66mm
  • 24-Tooth TCT Blade
  • Electronic Brake
  • Riving Knife
  • Trigger Switch
  • Spindle Lock
  • Guide Fence
More Info
You may also like:
Specification
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power4.0 Ah
Battery TechnologyRedLithium
Bevel Angles0-50 °
Blade DescriptionTCT Blade
Blade Diameter190 mm
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time80 min
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Cutting Depth Capacity66 mm
Disc Bore Size30 mm
Green starExtending product lifecycles
Low Battery IndicatorWithout Battery Indicator
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Cutting Depth At 90deg66 mm
Model NoM18 BLCS66-401B
No Load Speed5000 rpm
No. of Batteries Per Pack1
Number of Teeth24
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Length375 mm