Bundle dealSave 20% on an Erbauer 3 piece Jigsaw blade set (341PH) when bought with selected Jigsawsview product details
Milwaukee M18 BJS-402C 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Cordless Jigsaw (764HP)
Versatile and powerful jigsaw with 5-stage pendulum action delivers precise and fast cutting. A detachable soft shoe protects the cut material during use and a tool-free FixTec system allows for easy blade changes. Keyless bevel facility on the base plate allows for adjustment between 0-45°.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 5-Stage Pendulum Orbit Action
- Variable Speed
- 80min Charge Time
- Quick-Release Blade Change
- Dust Ejection Facility
- Die-Cast Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Trigger Switch
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Jigsaws
Versatile and powerful jigsaw with 5-stage pendulum action delivers precise and fast cutting. A detachable soft shoe protects the cut material during use and a tool-free FixTec system allows for easy blade changes. Keyless bevel facility on the base plate allows for adjustment between 0-45°.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 5-Stage Pendulum Orbit Action
- Variable Speed
- 80min Charge Time
- Quick-Release Blade Change
- Dust Ejection Facility
- Die-Cast Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Trigger Switch
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Jigsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 0-45 ° |
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cut in Steel | 10 mm |
| Max. Cut in Wood | 135 mm |
| Model No | M18 BJS-402C |
| No Load Speed | 2800 spm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 230 mm |
| Product Type | Jigsaw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 25 mm |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 2.5 kg |
Product Contents
M18 BJS-402C, 4.0Ah batteries (2), charger and heavy duty box.