Milwaukee M12FPP2A2-602X 12V 2 x 6.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Twin Pack
Milwaukee
Milwaukee M12FPP2A2-602X 12V 2 x 6.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Twin Pack (319VT)
Milwaukee M12FPP2A2-602X 12V cordless twin pack contains powerful, ultra-compact percussion drill and impact driver, offering access into tight spaces. The brushless drill delivers 45Nm torque, with 13 torque settings for precision work. Features 13mm heavy duty metal chuck for quick bit changes and bit retention, onboard fuel gauge, metal belt clip and LED work light. The fast-driving impact driver provides 170Nm torque, with a 4-mode Drive Control system offering 3 different speed and torque settings, as well as a self-tapping mode, and tri-LED lighting for improved visibility. Both tools offer excellent durability and long runtimes, powered by 2 x 6.0Ah RedLithium batteries with Redlink Plus electronic intelligence. Flexible battery system works with all M12 batteries. Supplied in a durable Dynacase with a fast 95-minute charger.
  • 1 x 12V Brushless Percussion Drill 45 Nm
  • 1 x 12V Brushless Impact Driver 170 Nm
  • 2 x 12V 6.0Ah Li-Ion Batteries
  • 1 x 95min Charger
  • 1 x Dynacase(s)
More Info
View all: Milwaukee Kits & Twinpacks
Save9%
Collect in Romford - Gallows Corner | Change store
Fulfilment options
  • 1 x 95min Charger
  • 1 x Dynacase(s)
More Info
You may also like:
Specification
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power6.0 Ah
Battery TechnologyRedLithium
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time95 min
Green starExtending product lifecycles
Low Battery IndicatorLow Battery Indicator
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NoM12FPP2A2-602X
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case2
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply12 V
Product TypeTwin Pack
Tool 1 Max. Torque45 Nm
Tool 1 Model NoM12FPD2
Tool 1 Product TypeBrushless Percussion Drill
Tool 1 SpecificationMax. drilling capacity in masonry 13mm, steel 13mm, wood 35mm. Chuck capacity 13mm. Max. torque 45Nm. No load speed: 1550rpm. Length: 152mm. LED work light. Trigger switch.
Tool 2 Max. Torque170 Nm
Tool 2 Model NoM12FID2
Tool 2 Product TypeBrushless Impact Driver
Tool 2 SpecificationChuck capacity 1/4". Bolt capacity 1/2". Max. torque 170Nm. Impact rate: 4000ipm. No load speed: 3600rpm. Length: 127mm. LED work light.