Milwaukee M12FCOT-0 FUEL 76mm 12V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Cut Off Tool - Bare
Milwaukee
Milwaukee M12FCOT-0 FUEL 76mm 12V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Cut Off Tool - Bare (400XH)
This product is supplied without battery and charger.
  • Max. Cut: 16.3mm
  • 3 x Assorted Blades
  • M14 Spindle Thread
  • Electronic Brake
  • Trigger Switch
  • Vibration Level: 2.9m/s²
  • Black Nylon Guard
  • Rubber Overmould Grip
  • Without Carrying Facility
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Circular Saws
Save8%
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • Max. Cut: 16.3mm
  • 3 x Assorted Blades
  • M14 Spindle Thread
  • Electronic Brake
  • Trigger Switch
  • Vibration Level: 2.9m/s²
  • Black Nylon Guard
  • Rubber Overmould Grip
  • Without Carrying Facility
More Info
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeCircular Saws
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium
Blade Description3 x Assorted Blades
Blade Diameter76 mm
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Cutting Depth Capacity16.3 mm
Disc Bore Size10 mm
Disc Fitting TypeM14 Spindle Thread
Green starExtending product lifecycles
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Model NoM12FCOT-0 FUEL
No Load Speed20,000 rpm
No. of Batteries Per PackNone
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply12 V