Milwaukee M12BLPP2B-422B 12V 2 x 2.0 / 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Twin Pack
Milwaukee
Milwaukee M12BLPP2B-422B 12V 2 x 2.0 / 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Twin Pack (791EN)
Milwaukee M12BLPP2B-422B 12V RedLithium cordless twin pack delivers compact, lightweight power for professional trades. Featuring an M12 brushless percussion drill with 13 torque settings, delivering 40Nm of torque and with a compact 142mm length, making it ideal for use in tight spaces. Can drill 10mm in masonry and 40mm in wood. Also contains an M12 4''impact driver with excellent power-to-size ratio; delivers 124Nm of torque, with a no-load speed of 3000 rpm and a light weight of 0.6kg.The cordless twin pack suits electricians and plumbers, offering versatile drilling and driving in confined spaces. Both tools combine brushless motors, RedLithium battery packs, and Redlink electronics for power, run time, and durability. Supplied with M12 4.0Ah and 2.0Ah batteries, an M12 charger, and a contractor carry bag.
  • 1 x 12V Brushless Percussion Drill 40 Nm
  • 1 x 12V Brushless Impact Driver 124 Nm
  • 2 x 12V 2.0 / 4.0Ah Li-Ion Batteries
  • 1 x 40-80min Charger
  • 1 x Carry Bag(s)
More Info
View all: Milwaukee Kits & Twinpacks
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • 1 x 40-80min Charger
  • 1 x Carry Bag(s)
More Info
You may also like:
Specification
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power2.0 / 4.0 Ah
Battery TechnologyRedLithium
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time40-80 min
Low Battery IndicatorLow Battery Indicator
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Model NoM12BLPP2B-422B
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case2
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply12 V
Product TypeTwin Pack
Tool 1 Max. Torque40 Nm
Tool 1 Model No4933500423
Tool 1 Product TypeBrushless Percussion Drill
Tool 1 SpecificationMax. drilling capacity in masonry: 10mm and wood: 40mm. 13 torque settings. Max. percussion rate 23,250bpm. 2 speed settings.
Tool 2 Max. Torque124 Nm