Milwaukee LDM30 Laser Distance Meter (809KH)
Laser distance measurer with one-person point and shoot system. A backlit backlit screen offers maximum visibility in low light conditions with both metric and imperial units of measurement. Features memory storage, belt clip and auto shut-off. IP54 rated.
- Working Range: 0-30m
- Accurate to +/-2mm
- Calculates Distance
- Laser Class 2
- Not Smart or Bluetooth Compatible
- IP54: Indoor & Outdoor Use
- Auto Power Off in 5 Minutes
View all: Milwaukee Laser Measures
Laser distance measurer with one-person point and shoot system. A backlit backlit screen offers maximum visibility in low light conditions with both metric and imperial units of measurement. Features memory storage, belt clip and auto shut-off. IP54 rated.
- Working Range: 0-30m
- Accurate to +/-2mm
- Calculates Distance
- Laser Class 2
- Not Smart or Bluetooth Compatible
- IP54: Indoor & Outdoor Use
- Auto Power Off in 5 Minutes
View all: Milwaukee Laser Measures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 1 x AAA Battery Required |
| Brand | Milwaukee |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | +/-2 mm |
| Model No | LDM30 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 124 mm |
| Product Type | Laser Distance Meter |
| Product Width | 42 mm |
| Suitable for Tripods | Not Suitable for Tripods |
| Total Product Weight | 0.17 kg |
| Working Range | 0-30 m |