Milwaukee 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Brush Cutter - Bare (792CX)
Powerful, ergonomic 2-speed brush cutter with Powerstate brushless motor. Can reach full throttle in under 1 second for instantaneous power and ultimate control. Ideal for clearing grass, weeds, thick brush and saplings up to 3 cm diameter. Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability. Supplied with a trimmer head for a 35 - 40 cm cutting swath and a 23 cm blade featuring a 4-tooth design. Bike handle design and harness ensures more user comfort. Works with all Milwaukee M18 batteries.
- 4-Tooth Steel Blade Head
- Bike Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Grass Trimmers
Powerful, ergonomic 2-speed brush cutter with Powerstate brushless motor. Can reach full throttle in under 1 second for instantaneous power and ultimate control. Ideal for clearing grass, weeds, thick brush and saplings up to 3 cm diameter. Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability. Supplied with a trimmer head for a 35 - 40 cm cutting swath and a 23 cm blade featuring a 4-tooth design. Bike handle design and harness ensures more user comfort. Works with all Milwaukee M18 batteries.
- 4-Tooth Steel Blade Head
- Bike Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Brushcutter |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | 4-Tooth Steel Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 90 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2300 mm |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 40 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Bike Handle |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1760 mm |
| Product Type | Brush Cutter |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 12100 kg |
| Vibration Level | 2.64 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |