Mercia Premium Wessex 7' 6" x 8' (Nominal) Apex Timber Summerhouse (278YL)
Spacious summerhouse with fully glazed double doors opening out onto a sheltered veranda. Features 4 x large styrene glazed windows allow light to flood the interior. Designed with Georgian bars and antique hinges and fixtures, this summerhouse offers an elegant and stylish look. Made using 12mm shiplap, also known as tongue and groove, the walls of this garden room are designed to keep water and draughts firmly at bay, while providing a robust and long lasting construction. Thick wooden framing provides support for the panels to attach which creates a solid structure. Hardwearing tongue and groove boards for roof and floor offer a premium and heavy duty finish. The roof is covered with high quality mineral roofing felt which provides the building with further protection from the elements. Lock and key are supplied as standard.
- 12mm Tongue & Groove Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Flooring & Softwood Walls
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- Smooth-Planed Frame
- Dip-Treated
- Double Doors with Full Glazed Windows
- Lock & Key
- 4 x Fixed Styrene Windows
- 1 Year Guarantee
View all: Mercia Summerhouses
Spacious summerhouse with fully glazed double doors opening out onto a sheltered veranda. Features 4 x large styrene glazed windows allow light to flood the interior. Designed with Georgian bars and antique hinges and fixtures, this summerhouse offers an elegant and stylish look. Made using 12mm shiplap, also known as tongue and groove, the walls of this garden room are designed to keep water and draughts firmly at bay, while providing a robust and long lasting construction. Thick wooden framing provides support for the panels to attach which creates a solid structure. Hardwearing tongue and groove boards for roof and floor offer a premium and heavy duty finish. The roof is covered with high quality mineral roofing felt which provides the building with further protection from the elements. Lock and key are supplied as standard.
- 12mm Tongue & Groove Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Flooring & Softwood Walls
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- Smooth-Planed Frame
- Dip-Treated
- Double Doors with Full Glazed Windows
- Lock & Key
- 4 x Fixed Styrene Windows
- 1 Year Guarantee
View all: Mercia Summerhouses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Please note nominal measurements are rounded. For accurate sizing, please refer to the provided metric measurements. |
| Base Included | Base Not Included |
| Brand | Mercia |
| Cladding Thickness | 12 mm |
| Cladding Type | Tongue & Groove Shiplap Cladding |
| Door Width | 916 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Floor Thickness | 12 mm |
| Footprint Depth | 2390 mm |
| Footprint Width | 2350 mm |
| Frame Cross Section Depth | 28 mm |
| Frame Cross Section Width | 28 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Premium Wessex |
| No. of Windows | 4 |
| Nominal Depth | 8 ' |
| Nominal Dimensions | 7' 6" x 8' |
| Nominal Width | 7' 6 " |
| Outdoor Building Door Description | Double Doors with Full Glazed Windows |
| Outdoor Building Door Type | 2 x Doors |
| Outdoor Building Frame Type | Smooth-Planed Frame |
| Outdoor Building Lock Type | Lock & Key |
| Outdoor Building Roof Shape | Apex |
| Overall Depth | 2432 mm |
| Overall Height | 2278 mm |
| Overall Width | 2494 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Material Outdoor Buildings | Wooden |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Summerhouse |
| Roof Covering Type | Felt Roof |
| Roof Thickness | 12 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Treatment | Dip-Treated |
| Wall Thickness | 12 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode