Melba Swintex Speed Ramp End Yellow 50mm (3340V)
Enables traffic calming when required. 15mph recommended speed. Heavy duty recyclable PVC segments.
- PVC Construction
- Bolt-Down
- Pilot Hole Not Normally Required
- Heavy Duty Recyclable Segments
- Bolt to Floor Fixing
- Chequered Pattern for Extra Grip
View all: Melba Swintex Traffic Management
Enables traffic calming when required. 15mph recommended speed. Heavy duty recyclable PVC segments.
- PVC Construction
- Bolt-Down
- Pilot Hole Not Normally Required
- Heavy Duty Recyclable Segments
- Bolt to Floor Fixing
- Chequered Pattern for Extra Grip
View all: Melba Swintex Traffic Management
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Melba Swintex |
| Colour | Yellow |
| Construction Material (Safety) | PVC |
| Fixing Type | Bolt-Down |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 425 mm |
| Product Height | 50 mm |
| Product Type | Speed Ramp End |
| Product Width | 210 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | Pilot Hole Not Normally Required |
| z1 - UK Manufacturer Name | Melba Swintex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stubbins Vale Mill, Stubbins Vale Road, Ramsbottom, Bury, BL0 0NT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@melbaswintex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Melba Swintex Poland |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | UI Miejski Row 24 Tuchola, Kujawsko-pormorskie, 89-500, Poland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.melbaswintex.co.uk |